AFRO 25 MG 40 TABLET

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Etkin Madde:testosteron

ETKİN MADDE HAKKINDA KISA BİLGİ
testosteronAndrojen.
Yetişkinde oral formlar 3×1. 2-3 aylık kürler halinde.
Transdermal formlar günde bir.
Ampul formları undekanoat 10-14 haftada bir diğer formlar 3 haftada bir.
Kontrendikasyon; prostat kanseri prostat adenomu meme kanseri kalp yetmezliği böbrek yetmezliği karaciğer yetmezliği agresivite ve prepuberte.
Yan etkiler; akne prostat hipertrofisi hirsutizm priapizm hiperkalsemi…

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik veya hatalı olmasından ve
uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler.Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

PROSPEKTÜS (eksik,özetlenmiş veya güncellenmemiş olabilir)
(eksiközetlenmiş veya güncellenmemiş olabilir) Formülü: Bir tablet 25mg metiltestosteron içerir.

Farmakolojik Özellikleri: Testosteron androjenik hormonların en önemlisidir. Yaşın ilerlemesi ile plazmadaki serbest (etkin) testosteron düzeyinde ve testosteron sentez hızında azalma görülür. Bu durum erkeklerde libido azalması ve seksüel güçte zayıflığa yol açar. Testosteron oral yoldan alındığı zaman mide-barsak kanalından absorbe olur ve karaciğerde çabuk inaktive olur. Afro Tabletin etken maddesi olan metiltestosteron testosteronun 17-α-metil türevidir ve karaciğerde oral yoldan alındığında testosterona göre daha yavaş inaktive edildiğinden testosterona karşı üstünlük gösterir.

Endikasyonları: Hipogonadizm ve hipopituitarizm androjen eksikliğine bağlı klimakterik semptomların (libido ve seksüel güçte azalma) tedavisinde androjen eksikliğine bağlı oligospermi ve empotens tedavisinde hadımlık testislerin iyi gelişmemesinden dolayı meydana gelen konstitüsyon anomalisi cryptorchism tedavisinde endikedir. Kadınlarda doğumdan sonra laktasyonu suprese etmek için postpartum meme angorjmanının ve ağrısının tedavisinde kullanılır. Postmenopazal dönemdeki kadınlarda meme kanseri ve metastazlarının gelişmesini yavaşlatmak için kullanılabilir.

Kontrendikasyonları: Prostat kanserli hastalarda prostatın stimülasyonu istenmeyen yaşlı hastalarda iyi huylu prostat hipertrofisinde erkek göğüs kanserlerinde androjenlere hassasiyetlerde kalp karaciğer ve böbrek yetersizliklerinde nefroz veya nefrotik fazda nefritli hastalarda puberte çağına girmemiş çocuklarda kullanılması kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler: Hamilelikte ve emziren annelerde kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler: Erkeklerde; puberte çağından sonra testis fonksiyonlarında azalma kronik priapism meni miktarında azalma jinekomasti epidimit vakalar puberte çağından önce peniste büyüme görülebilir. Kadınlarda; saç dökülmesi ses kalınlaşması klitorisin büyümesi derideki kılların çoğalması ve adette düzensizlik olabilir. Her iki cinste de; akne deride kızarıklık uykusuzluk lökopeni mide bulantısı çok uzun süren tedavilerde hepatik nekroz vakaları meme metastazı olan hastalarda hiperkalsemi görülebilir.

İlaç etkileşimleri: Antikoagülanlarla etkileşme olabilir. Adrenal steroidler veya ACTH ile birlikte kullanıldığında ödem olabilir.

Kullanım şekli ve dozu: Günde 2-3 defa birer tablet yemekle birlikte alınır. Tedavi 2-3 ay devam eden kürler şeklinde olabilir. Doğumdan sonra süt vermeyecek annelerin meme tıkanmasında doğumdan hemen sonra ve 3-4 gün süre ile günde 1-2 tablet kullanılmalıdır. Meme kanserinin tedavisi için günde 50-100mg dozunda verilir.

Ticari şekli: 40 tabletlik blister ambalajlarda.

Ruhsat Sahibi: CASEL Ecz. Cahit Selimoğlu İLAÇ SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.

Ruhsat Tarihi ve Numarası: 20.01.1984-133/77 Reçete ile satılır.Prospektüs bilgileri ilaç firmasının web sitesinden alınmış veyaürün yöneticileri tarafından iletilmiştir.Bu sitede ve verilen linklerdeki bigilerin eksik veya hatalı olmasından ve
uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz.

Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

KISALTMALAR
Üroloji Endokrin Çocuk Cerrahi Uzman hekimlerince veya bu uzman hekimlerinin düzenlediği uzman hekim raporuna dayanılarak tüm hekimlerce reçete edilebilir.

Bu etkin maddeyi içeren ilaçlar :
:
AFRO 25 MG 40 TABLET – CASEL
601 TL
NEBIDO 250 MG/ML 4 ML 1 AMPUL – SCHERING ALMAN
27027 TL
SUSTANON 250 MG 1 AMPUL – SCHERING PLOUGH
650 TL
TESTOGEL 50 MG TRANSDERMAL JEL İÇEREN ŞASE – SCHERING ALMAN
8447 TL
VIRIGEN TESTOCAPS 40 MG 30 KAPSÜL – MERCK SHARP & DOHME
1380 TL

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN