Bebek ve Çocuk Bakım ürünleri

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Bebek Bakım ürünleri

Son yıllarda oldukça yaygın olarak kullanılan cilt, saç ve vücut ürünleri çoğu kimse tarafından biliniyor ve tercih ediliyor.  Yetişkinler için bir çok farklı olduğu gibi özellikle çocuk ve bebek bakımı üzerinde de uzmanlaşmış bakım ürünleri markaları da mevcut. Zira bebek cildi ve saç yapısı , hatta bebeğin tüm organizması farklıdır .

Bebek bakım ürünlerinin farkı nedir? Bebek Bakım ürünleri

Her bir bebek anne karnında geçirdiği yaklaşık 9 aylık süre boyunca, içi sıvı dolu bir  kese içerisinde barınır. Bu kese hem bir izolasyon sağlar hem de sürekli steril bir ortam temin eder. Bebek doğrudan anne karnında barındığı için , anne vücut iç sıcaklığında yaşamaya alışmıştır. Bebek cildi ilk oluşumundan doğum anına kadar sürekli olarak steril ve sıvı ortamdadır. Bu amnion sıvısı  koyu kıvamlı olması sayesinde hem bir yastık görevi görür, hem de içeriğindeki bir çok mineral ve protein gibi  maddeler ile bebeğin cilt yolu ile beslenmesine katkıda bulunur. Bebeğin akciğerleri dahi bu sıvı ile doludur.

Amnion sıvısı %100 sterildir. Bebek boşaltım sistemi ve böbrekleri faaliyete geçer geçmez idrarını bu sıvıya yapar. Elbette idrar da steril bir sıvıdır.

Doğum ile beraber bu güvenli ve kolay ortamdan aniden dış dünyaya geçiş gerçekleşir. Anne karnına göre dış dünya oldukça zorlu ve tehlikeler ile dolu bir ortamdır.

  • Öncelikle cilt yolu ile hızlı bir sıvı kaybı başlar. İlk haftalarda  %30’a yakın ağırlık kaybı yaşanabilir.
  • Dış ortam bakteri mantar ve küflerle doludur.
  • Cilt ph yapısı (asitlk derecesi) hızla değişmeye başlar.
  • Amnion sıvısı aracılığı ile alınan mineral ve besin desteği kaybedilir.
  • Cilt yolu ile ısı kaybı başlar
  • Cildi koruma için yağ salgılanmalıdır fakat bebek buna hazır değildir.
  • İdrar ve dışkı itrahı artar ve bebeğin cildi ile temas etmeye başlar. Bebek bundan olumsuz etkilenir.

Bu gibi sorunlar nedeni ile bebek cildi çok kırılgan ve hasar görmeye son derece meyilli zayıf bir yapıdadır. Bebek vücudu hızla gelişmeye başlar ve cilt yapısını geliştirmek için çabalar. Cilt Ph seviyesi 5.5 te tutulmaya çalışılır. Cilt üzerinde bakteri ve mantarlardan oluşan dengeli bir flora oluşmaya başlar. Yağ bezleri faaliyete geçerek sebum salgısı ile cilt üzerinde koruyucu kalkan oluşturulmaya başlanır.

Cilt hızla çoğalan ve yenilenen hücreler ile adeta müthiş bir kavga vermektedir. Cildin en üst tabakası sürekli atılan ve alttan yenilenen hücre kümeleri ile doludur. Bu arada tüm bebek vücudu dış dünyaya adapte olmak için adeta kıvranmaktadır. Bebeğin: bağırsak gazları,  bez pişikleri, saçlı deride konak oluşumu, ağız içerisinde pamukçuk oluşumu gibi sorunları meydana gelebilir.  Baze saatler süren ağlama nöbetleri vardır.

Bu zorlu gelişim ve adaptasyon süreci özellikle ilk 1 yıl oldukça hassas bir dönemdir. Sonraki yıllarda da , bir yetişkin olana dek kademeli olarak kolaylaşan bir süreç söz konusudur.

Bebek bakım ürünleri neden gereklidir?

Bebeğin tüm yapısı farklı olduğu gibi cilt saç ve vücut yapısı da farklıdır. Hiç bir bebek ya da çocuk, sadece vücut ölçüleri küçük bir minyatür yetişkin gibi düşünülemez. Bu nedenledir ki tıp uzmanlık dallarında çocuk branşları hep ayrıdır.  Çocuk nörolojisi, Çocuk kardiyolojisi , Çocuk ürolojisi hatta çocuk psikiatri dalları mevcuttur.

Bebekler yetişkinlerin kullandıkları, sabun , deterjan gibi, ya da parfüm ve koruyucu içeren diğer kozmetik ürünler gibi  materyallere karşı dayanıksızdırlar. Bebek cildi yetişkin cildinden farklı olarak yüksek oranda geçirgendir. Yani dışarıdan bazı maddelerin cilt yolu ile emilerek kana karışması daha kolaydır. Bu nedenle bebekler için kullanılan ürünlerin çok daha güvenli olması şarttır.

Eğer uygun bakım ve beslenme sağlanmazsa bebeklerde , atopik dermatit, seboreik dermatit, konak, kandidiazis benzeri mantar oluşumu, değişik tipte cilt enfeksiyonları , şiddetli bebek bezi pişikleri gibi önemli rahatsızlıklar çok kolay gelişir ve çocuğun hayatını olumsuz yönde etkiler.

Bu nedenler daha ilk günden itibaren bebek için kullanılacak tüm ürünler özenle seçilmelidir.

Bebek bakım ürünleri markaları arasında en yaygın olarak bilineni Mustela markasıdır. Mustela ürünleri 1950 yılından bu yana bebek bakım ürünleri üreten ve geliştiren tüm dünyada tanınan bir markadır. Hem korumaya yönelik hem de bazı bebek problemlerinin tedavisine yardımcı olmaya yönelik ürünleri mevcuttur. Saç ve vücut şampuanları, Mustela Konak önleyici şampuan, Mustela Pişik kremi, Vitamin barrier krem, Mustela stelatopia serisi atopik ciltler için bakım ürünleri örnek olarak sayılabilir. Bunun yanında Klorane bebe, Bioderma ABCderm ,Babe pediatri ürünleri de yaygın olarak kullanılan bebek bakım ürünlerindendir.

 

Ne Aradılar:

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN