Emla Krem

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

İlaç Etken Maddesi:  Lidokain, Prilokain hidroklorür
İlaç Marka İsmi:  Emla Krem
Lidokain ve Prilokain topikal Nedir?

Lidokain ve Prilokain topikal bir lokal anesteziktir (uyuşturan bir ilaçtır). Hücre zarındaki sinirsel uyarıların oluşum ve iletimini engelleyerek çalışır.

Lidokain ve Prilokain topikal aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

 • cildi uyuşturmak;
 • penis veya vajinanın yüzeyini uyuşturmak (yüzeyel anestezi);
 • enjeksiyon ve diğer medikal prosedürler sırasında (örneğin kateter takılması) oluşabilecek acıya karşı cildi uyuşturmak.

Lidokain ve Prilokain topikal burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Lidokain ve Prilokain topikal Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Uyuşturan ilaçların doz aşımı, çok fazla ilacın cildinizden emilip kanınıza geçmesi halinde ölümcül yan etkilere yol açabilir. Tıbbi doktor tavsiyesi olmadan uyuşturan ilacın kullanılması halinde (örneğin lazer epilasyon gibi kozmetik bir prosedür sırasında) böyle bir durumun meydana gelmesi daha büyük bir ihtimaldir.

 

Doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: düzensiz kalp atımları, nöbet, konvülsiyon (istem dışı kasılmalar), koma, solunumun yavaşlaması veya solunumun durması. Eğer ilaçtan çok fazla kullanırsanız veya ilacı geniş bir cilt yüzeyine uygularsanız veya tedavi gören bölgeye ısı, bandaj veya plastik sargı uygularsanız; vücudunuz ilacı gereğinden fazla emebilir.

Cildi uyuşturmak veya acıyı hafifletmek için gereken en küçük miktardaki ilacı kullanınız. Doktorunuz tarafından söylenmedikçe Lidokain ve Prilokain topikal’i büyük miktarlarda kullanmayınız veya tedavi olan bölgeyi bandaj ya da plastik sargı ile sarmayınız. Pek çok kozmetik prosedürün tıbbi bir doktor olmaksızın gerçekleştiğini unutmayınız.

Lidokain ve Prilokain topikal’i kullanmadan önce, eğer karaciğer rahatsızlığınız varsa, Lidokain veya Prilokain’e karşı alerjik reaksiyon öykünüz varsa veya kişisel ya da ailesel methemoglobinemi öykünüz veya herhangi bir genetik enzim eksikliğiniz varsa; doktorunuza söyleyiniz.

Lidokain ve Prilokain topikal sadece cildinizin dış yüzeyine uygulamak içindir. İlacın gözlerinize temasından kaçınınız.

Tedavi uygulanan cilt bölgesi uyuşmuş haldeyken yanlışlıkla yaralamaktan kaçınınız. Çok sıcak veya çok soğuk yüzeylerle temas etmekten kaçınınız.

Lidokain ve Prilokain topikal Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Uyuşturan ilaçların doz aşımı, çok fazla ilacın cildinizden emilip kanınıza geçmesi halinde ölümcül yan etkilere yol açabilir. Tıbbi doktor tavsiyesi olmadan uyuşturan ilacın kullanılması halinde (örneğin lazer epilasyon gibi kozmetik bir prosedür sırasında) böyle bir durumun meydana gelmesi daha büyük bir ihtimaldir. Doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: düzensiz kalp atımları, nöbet, konvülsiyon (istem dışı kasılmalar), koma, solunumun yavaşlaması veya solunumun durması.

Lidokain ve Prilokain topikal’i kullanmadan önce, eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildiriniz:

 • karaciğer rahatsızlığı;
 • Lidokain veya Prilokain’e karşı alerjik reaksiyon öyküsü;
 • kişisel ya da ailesel methemoglobinemi öyküsü; veya
 • herhangi bir genetik enzim eksikliği.

 

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Lidokain ve Prilokain topikal’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Lidokain ve Prilokain topikal’i Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi B. Bu ilacın gebelikte kullanımına ilişkin yeterli bilgi yoktur. Hamileyseniz veya tedavi dönemindeki tarihlerde gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Lidokain ve Prilokain topikal anne sütüne geçebilir ancak tedavi edici dozlarda kullanılan Lidokain ve Prilokain’in anne sütüne geçen miktarı, bebek üzerinde risk oluşturmayacak kadar düşüktür.

Lidokain ve Prilokain topikal’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Eğer ilaçtan çok fazla kullanırsanız veya ilacı geniş bir cilt yüzeyine uygularsanız veya tedavi gören bölgeye ısı, bandaj veya plastik sargı uygularsanız; vücudunuz ilacı gereğinden fazla emebilir.

 

Cildi uyuşturmak veya acıyı hafifletmek için gereken en küçük miktardaki ilacı kullanınız. Doktorunuz tarafından söylenmedikçe Lidokain ve Prilokain topikal’i büyük miktarlarda kullanmayınız veya tedavi olan bölgeyi bandaj ya da plastik sargı ile sarmayınız. Pek çok kozmetik prosedürün tıbbi bir doktor olmaksızın gerçekleştiğini unutmayınız.

Eğer etkili ve güvenli kullanım için ilacınızla birlikte açıklama broşürü mevcutsa, burada yer alan ifadelere dikkatle uyunuz ve herhangi bir sorunuz olursa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Krem formdaki ilacınız cildin ilgili bölgesine sürüldüğünde, ilgili bölgeye uygulamak üzere kapalı bir pansuman ile birlikte sunulmuş olabilir. Eğer kapalı pansuman uygulayacaksanız, ilk önce kalın bir tabaka kremi cildin üzerine uygulayınız, kremi yaymayınız. Daha sonra pansumanı, kenarlarının sızıntı yapmamasına dikkat ederek yapıştırınız. Size belirtilen sürenin sonunda pansumanı çıkarınız ve kremi siliniz.

Emla Krem’in Geciktirici Olarak Kullanımı

Emla Krem bir lokal anezteziktir ve uygulandığı bölgeyi hissizleştirir, uyuşturur. Emla Krem’in asıl kullanım alanı bu değildir ancak hissizleştirme özelliği nedeniyle geciktirici olarak kullanan kişiler de vardır. Bazen doktorlar da aynı amaç için bu ilacı reçete etmekteler. Eğer Emla Krem’e alerjiniz yoksa bu ilacı kullanabilirsiniz ancak benim size tavsiyem öncelikli olarak bir üroloji uzmanına muayene olmanızdır. Böylece erken boşalma sorununuzun nedeni saptanır ve buna yönelik bir tedavi uygulanır. Bu da sorunun kökünden ve başarılı bir şekilde çözülmesini sağlar. Bununla birlikte bir noktayı daha hatırlatmakta önem görüyorum; Emla Krem’i kullanmanız halinde –lokal anestezik olması sebebiyle- beklediğiniz hazzı duyamayabilirsiniz.

Lidokain ve Prilokain topikal genellikle, tedavi uygulanan alanın uyuşmasını gerektiren prosedür başlamadan 1 – 2 saat önce uygulanır. Krem formdaki ilacın cilt üzerinde kalması gereken süre hakkında doktorunuzun talimatlarına uyunuz.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan uygulamanız gerekenden çok daha fazla dozda uyguladığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: düzensiz kalp atımları, nöbet, konvülsiyon (istem dışı kasılmalar), koma, solunumun yavaşlaması veya solunumun durması.

 

Lidokain ve Prilokain topikal’i Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Lidokain ve Prilokain topikal sadece cildinizin dış yüzeyine uygulamak içindir. İlacın gözlerinize temasından kaçınınız.

 

Tedavi uygulanan cilt bölgesi uyuşmuş haldeyken yanlışlıkla yaralamaktan kaçınınız. Çok sıcak veya çok soğuk yüzeylerle temas etmekten kaçınınız.

Lidokain ve Prilokain topikal’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

 

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

 • ilacın uygulandığı bölgede purpura ya da peteşi oluşması.

 

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 

 • ilacın uygulandığı bölgede hafif yanma ya da kaşınma hissi;
 • ilacın uygulandığı bölgede solukluk, kızarıklık.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Lidokain ve Prilokain topikal İle Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Lidokain ve Prilokain topikal’i kullanmadan önce, eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, doktorunuza bildiriniz:

 • sınıf 3 antiaritmik ilaçlar [amiodaron hidroklorür (Cordarone)];
 • sülfonamid içeren ilaçlar (Bactrim, Metoprim, Septrin).

Bu liste Lidokain ve Prilokain topikal ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Lidokain ve Prilokain topikal ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Lidokain ve Prilokain topikal’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Lidokain ve Prilokain topikal’i oda sıcaklığında, nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz. Krem formda hazırlanan ilacınızı dondurmayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Emla Krem ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Emla Krem ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Emla Krem’i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Emla Krem’i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Ne Aradılar:

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN