Flaş Haber BM, Haiti’den özür diledi

Flaş Haber BM, Haiti’den özür diledi son gelişmeler ve detaylar haberimizde.
Uluslararası örgütün başındaki isim Ban, "Haiti halkından özür diliyoruz. Kolera salgınını engellemek için yeteri kadar çaba göstermedik ve buna neden olduğumuz için çok üzgünüz" diyerek olayın BM'nin itibarını zedelediğini söyledi.

Kaynak:BM, Haiti’den özür diledi – Milliyet

BM, Haiti’den özür diledi Haberi hakkında diğer aramalar, detayları ve daha fazlası için haber detayları tıklayın

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, 2010 yılında 10 binden insanın ölümüne neden olan kolera salgını nedeniyle Haiti’den resmen özür diledi.

Ban, BM Genel Kurulu’nda İngilizce, Fransızca ve yerel dilde yaptığı konuşmada, uluslararası örgütün Haiti’de kolera salgınından kaynaklanan acı ve can kaybından derin üzüntü duyduğunu vurguladı.

addAd(‘/128070660/Milliyet_Dunya/Detayici_300x250’, [300, 250], ‘Gad300250’, true, 1, 0);

Haiti’deki kolera salgınının BM’nin itibarını lekelediğini belirten Ban, “Haiti halkından özür diliyoruz. Kolera salgınını engellemek için yeteri kadar çaba göstermedik ve buna neden olduğumuz için çok üzgünüz” dedi.

Ban Ki-Mun’un konuşması, Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’te ilgiyle izlendi ve haber televizyonları tarafından yayınlandı.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson ise düzenlediği basın toplantısında “BM ilk defa mı bir ülkeden özür diliyor? Suriye halkından da özür dilemeyi düşünüyor mu?” sorusuna, “(Özür dileme konusu) Yeni Genel Sekreter’e bağlı. Suriye halkının çektiği acıları paylaşıyoruz ve bu acıları görmek büyük bir hayal kırıklığı yaşattı” yanıtını verdi.

Uluslararası örgüt, 2010 yılında Haiti’de yaşanan ve 10 binden fazla kişinin ölümüne yol açan kolera salgınında rolü olduğunu kabul etmişti. Daha önce salgından etkilenenlere ‘maddi destek’ sağlamak istediklerini duyuran BM, salgın  mağdurlarına 200 milyon dolar ödemek için bütçe oluşturmaya çalıştıklarını açıklamıştı.

Uluslararası örgütün başındaki isim Ban, “Haiti halkından özür diliyoruz. Kolera salgınını engellemek için yeteri kadar çaba göstermedik ve buna neden olduğumuz için çok üzgünüz” diyerek olayın BM’nin itibarını zedelediğini söyledi.

Soru / Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir