Hamilelik Çatlakları

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Cilt çatlakları  ( Stretch Marks)

Cildimiz tüm bedenimizi saran, vücudumuzu iç organlarımızı her türlü dış etkenlere karşı koruyan önemli bir bariyer görevi  görüyor. Sağlıklı cilt esnek, canlı ve kendi kendini yenileyebilen , kendi nemini dengeleyebilen bir yapıya sahip.  Aynı zamanda cildimizde doğduğumuz andan itibaren zamanla gelişen ve zenginleşen doğal bir bakteri florası yani faydalı bakterilerin kontrolündeki bir mikroorganizma örtüsü mevcut. Bu bakteri florasındaki denge cildimizi farklı bakteriyel ve fungal (mantar) enfeksiyonlarına karşı da korumakta.   Özetle normal durumlarda her şey kontrol altında ve  denge halinde.

Ancak işlerin normal yürümediği , her şeyin birbirine girdiği, ve tamir bakım, onarım işlemlerinin yeterince hızlı yerine getirilemediği bazı dönemlerde cildimizle ilgili sorunlar yaşayabiliyoruz.  Bunlardan ilk akla gelen ergenlik dönemindeki akne ve yağlanma sorunudur.

Yine ergenlik dönemi ile başlayan hızlı gelişim döneminde alınan kilolar ile birlikte çoğu kimsede özellikle bayanlarda oluşan cilt çatlakları da cildimizle ilgili yaşadığımız önemli sorunlardandır.

Cilt çatlakları nasıl oluşur? 

Cildimiz esnek bir yapıya sahiptir. Cilt altında yastık görevi gören ince bir yağ tabakası mevcuttur. Bu yağ tabakasının altında ise kas dokusu bulunur. Cildin üst katmanları bu kas dokusuna bağ dokusu denilen bir ağ ile bağlıdır.

Erkek Tipi        Kadın Tipi

Erkek Tipi                                   Kadın tipi

Yukarıdaki resimde sol tarafta erkek insanda deri ve bağ dokusu ilişkisi, sağ tarafta ise kadın deri ve bağ dokusu resmedilmiştir. Resimde görüldüğü gibi erkek bağ dokusu eğimli ve daha sıkı, kadın bağ dokusu ise dik ve daha zayıf yapıdadır. Bu nedenle  kadınlar daha çok çatlak riskine ve selülit oluşumuna maruz kalırlar.

Gebelik Çatlakları

Hamilelik Çatlakları

Resimde görüldüğü gibi, hamilelik nedeni ile oluşan karın içi basınca karşı koyan cilt, esnek sınırı aşıldığında ve kollojen bağ dokusu tarafından tutulan katmanların ayrışmaya başlaması ile oluşan çatlak bölgelerine hızla yeni hücreleri kümeleyerek  cilt bütünlüğünü korumaya çalışır.  Bu dönemde vücudun önceliği  derinin bütünlüğünü korumak olduğu için cilt yüzeyinin kalitesini sağlamaya yeterli vakit yoktur ve istenmeyen çatlakların oluşması kaçınılmazdır.  Çatlaklara karşı önlem alınmayan ilk  hamileliklerin %90’ından daha fazlasında hamilelik çatlakları oluşmakta

Çatlak Önleyici ürünler

Ancak cildi besleyen, nemlendiren, kollojen doku üretimini ve esnekliğini arttıran , uygun bir dermokozmetik çatlak önleyici krem  kullanıldığında,  çatlaklar büyük oranda önlenebilmekte ve yeni oluşan çatlakların görünümü önemli derecede azaltılabilmekte.

Bu ürünlerin içerisinde hamilelik döneminde kullanılabilen güvenli bitkisel ya da doğal maddeler bulunmalıdır. Çoğu anne adayları badem yağı, ya da basit nemlendirici kremler ile bu dönemi atlatmaya çalışsa da, hem yeterli olmamakta hem de bazen istenmeyen tüylenme gibi sorunlarla karşılaşabilmektedirler.

Tüm dünyada en çok tercih edilen çatlak önleyici ve giderici ürünlerden bir kaçını  örnek olarak sunmak gerekirse:

Mustela Çatlak Kremi  , Babe Çatlak Kremi , Lierac Phytolastil Jel , Striacare Çatlak Kremi  , Elancyl Çatlak Kremi , Bephanthol Çatlak Kremi  gibi başlıca ürünlerdir.  Bu ürünleri eczane ya da online eczane sitelerinden tedarik etmeniz mümkündür.

 

 

 

 

Ne Aradılar:

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

2 Yorum/Soru